WordPress Theme

Hizmetlerimiz


Karbonitrasyon: çeliğin yüzey sertliğini arttırmak ve aşınmayı azaltmak için kullanılan bir işlemdir. İşlem esnasında karbon ve azot atomları metale difüze olarak yüzeyde sertlik artışına neden olurlar.

Karbonitrasyon işlemi daha çok kolay işlenen ve maliyeti az olan düşük karbonlu çeliklere uygulanır; böylelikle yüzey özellikleri geliştirilir ve daha pahalı ve işlemesi daha zor olan çeliklerle rekabet edebilmesi sağlanır. Karbonitrasyon sonrası elde edilen yüzey sertlikleri 55-62 HRC arasında değişir.

Avantajları:

Karbonitrasyonun, sementasyona göre avantajları vardır. İlk olarak, meneviş esnasında yumuşamaya karşı daha yüksek direnç gösterir ve yorulma, darbe dayanımı daha  yüksektir. İstenilen özelliklerin elde edilebilmesi için sementasyon ve karbonitrasyon prosesleri birlikte uygulanabilir. Bu yöntem özellikle yüzey sertleşebilirliği düşük olan çeliklerde uygulanır. Örneğin supap yatağı için bu yöntem uygulanır; parçalar öncelikle 900-955°C civarında sementasyona tabi tutulur, istenilen derinlik elde edildikten sonra karbonitrasyon işlemine geçilir ve sonrasında yağda soğutulur. Elde edilen parçanın yüzey sertliği, sementasyonda elde edilecek olan sertlikten daha yüksektir; ilaveten, yüzeyde oluşan karbonitrasyon tabakası yüzeydeki basma gerilmelerini arttırak  temas yorulması dayanımını arttırır.

Uygulamalar:

Tipik uygulamalar: dişli dişleri, eksantrik, aks, rulman, hidrolik piston kolları, bağlama elemanları, takım ve kalıplar